Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Naše rožínecké stromy

Fotografie naleznete ve fotogalerii Stromy → 

Lípa u čp.6  

Je možné o tomto obru říct něco jiného než že je nádherný? Majitelé museli strom vyztužit ocelí, bez ní by lípa nevydržela nepřízeň počasí. Lípa na jaře vždy rozkvete a zazelená se a do opadu listí ocel skrývá. Chvíli se lípa zamlouvala čapímu páru, stavěli hnízdo, ale bohužel. Jak známo někteří ptáci nosí miminka. Čápi chlapečky – vrány děvčátka a Rožínka potřebuje děvčátka i chlapečky!

Bohužel z důvodu napadení této lípy dřevomorem kořenovým musela být v březnu 2019 skácena.

Lípa u mostu

Zasazená při oslavách 70. výročí založení Československé republiky tedy v roce 1988.

Lípy u čp. 21

Rostou na soukromém pozemku a díky majitelům stále . Odměnou domácím i sousedům je nádherná vůně kvetoucích lip a vynikající čaj z lipového květu.

Kaštan u kapličky

Původně zde rostly kaštany dva, soused byl poškozen a přes snahu o záchranu pomocí ocelové konstrukce neodolal bouřce. Kvetoucí kaštany dodávaly slavnostní atmosféru májovým pobožnostnem u kapličky. Trochu na té kráse ubíralo neuvěřitelné množství chroustů. Výlety pod kaštany byly tradičně pořádané hasiči každoročně v létě.

Kaštan u čp. 28

Roste na soukromém pozemku.

Třešeň u sklípků

Věk vysoký, třešně vynikající. U této třešně bylo jedno z mnoha stanovišť hasičů při úspěšném rekordu v dálkové dopravě vody z Dolních Louček na Devět skal v květnu rok 2010 a stanoviště obsluhovali hasiči SDH Horní Rožínka.

Smrk u Obecního Úřadu

Je asi o pět roků starší než výroční lípa. Smrk lze pojmenovat „Vánoční“, protože o Vánocích bývá ozdoben světelnými řetězy a jejich záře vyvolává příjemnou Vánoční atmosféru v domácích i projíždějících okolo tohoto symbolu Vánoc. Je výraznou ozdobou.

Vrby

Jsou mohutné, vysoké, kromě zimy krásně zelené a tvoří obdivuhodnou bránu – vstup od pole k hřišti a vodní nádrži. Blízko vrb Obecní Úřad vysadil ovocné stromy. Toto, spolu  se starými olšemi a udržovaným trávníkem tvoří fantastický  prostor.

U kapličky (zhruba jak je nyní info tabule o Horní Rožínce) rostla lípa snad zasazená u příležitosti  založení Československé republiky.  Před asi dvěma roky uschla.

Pokud historii této lípy někdo znáte a foto živého stromu máte, poskytněte komentář i fotografii pro ucelení souboru.

Tato malá ukázka našich krásných stromů byla původně zamýšlena se zaměřením na kvetoucí lípy a kaštany. A uznejte, že jsou moc hezké. Jenže stejnou pozornost si zaslouží další stromy, proto je na závěr přidána třešeň, smrk a vrby.

Autor textu a fotografií Antonín Prajsler.